Bine ai venit, Vizitator. Trebuie sa te autentifici sau sa iti creezi un cont.
Aprilie 23, 2014, 10:20:32
Pagina principala Ajutor Cauta Calendar Autentificare Creeaza un cont
Noutati: www.contabile.ro Siteul contabilului tau !

-Intra aici pentru o oferta tentanta privind servicii contabile externalizate.-

eMAG - Furnizorul solutiilor complete!

Firma contabilitate Bucuresti

Forum contabilitate Contabile.ro  |  CONTABILITATE  |  Intrebari si raspunsuri  |  Subiect: Contabilizare factura de avans 0 Utilizatori si 5 Vizitatori pe acest subiect. « precedent urmator »
Pagini: [1] Imprima
Autor Subiect: Contabilizare factura de avans  (Citit de 56457 ori)
ragazza_esuberante
Newbie
*
Deconectat Deconectat

Vezi Profilul
« : Noiembrie 20, 2006, 10:11:33 »

Buna,

O factura de avans primita de la un furnizor de bunuri se contabilizeaza:

%    = 401 (sau 5125)
409
4426

Este corect?
Memorat
mstef
Global Moderator
Hero Member
Deconectat Deconectat

Vezi Profilul
« Raspunde #1 : Noiembrie 20, 2006, 10:31:52 »

Plata avans
409 = 5121 ...

Factura de avans
% = 401...
409...........
4426..........

Compensare avans
401 = 409 ....

Factura finala
% = 401....-
409 ..........-
4426...........-
si
% = 401.....
6xx/3xx........
4426............ 
Memorat
mikidutza
Newbie
*
Deconectat Deconectat

Vezi Profilul
« Raspunde #2 : Noiembrie 21, 2006, 11:04:34 »

Cand se factureaza un avans nu se inregistreaza in 471(in cazul unei cheltuieli inreg in avans)HuhHuhHuh Shocked Shocked Shocked
%=401
471
4426
iar in cazul unui venit inreg in avans
411=%
         472
         4427 Shocked

Memorat
mstef
Global Moderator
Hero Member
Deconectat Deconectat

Vezi Profilul
« Raspunde #3 : Noiembrie 22, 2006, 01:23:43 »

Cand se factureaza un avans nu se inregistreaza in 471(in cazul unei cheltuieli inreg in avans)?
iar in cazul unui venit inreg in avans
411=%
         472
         4427

Contul 471 "Cheltuieli inregistrate in avans"
Cu ajutorul acestui cont se tine evidenta cheltuielilor efectuate in avans care urmeaza a se suporta esalonat pe cheltuieli, pe baza unui scadentar, in perioadele/exercitiile viitoare.

Contul 472 "Venituri inregistrate in avans"
Cu ajutorul acestui cont se tine evidenta veniturilor inregistrate in avans.
In creditul contului 472 "Venituri inregistrate in avans" se inregistreaza:
- veniturile inregistrate in avans, aferente perioadelor/exercitiilor financiare urmatoare
, cum sunt: sumele facturate sau incasate din chirii, abonamente, asigurari etc.
In debitul contului 472 "Venituri inregistrate in avans" se inregistreaza:
- veniturile inregistrate in avans si aferente perioadei curente sau exercitiului financiar in curs (704, 705, 706, 708).
« Ultima modificare: Noiembrie 22, 2006, 01:25:29 de catre mstef » Memorat
Maria
Vizitator
« Raspunde #4 : Noiembrie 22, 2006, 02:01:19 »

Nu stiu daca este corecta inregistrarea
%    = 401
409
4426

intrucat daca ne uitam pe functiunea contului 409 "Furnizori debitori", o sa avem o surpriza:

Contul 409 "Furnizori - debitori"
Cu ajutorul acestui cont se tine evidenta avansurilor acordate furnizorilor pentru livrari de bunuri, executari de lucrari si prestari de servicii.
            Contul 409 "Furnizori - debitori" este un cont de activ.
            In debitul contului 409 "Furnizori - debitori" se inregistreaza:
- valoarea avansurilor achitate in contul unor livrari de bunuri, prestari de servicii sau executari de lucrari (512, 531);
- diferentele favorabile de curs valutar inregistrate la inchiderea exercitiului, aferente avansurilor in devize (477);
- reluarea diferentelor nefavorabile de curs valutar aferente avansurilor in valuta existente la finele exercitiului (476);
- valoarea ambalajelor care circula in sistem de restituire facturate la furnizori (401).
            In creditul contului 409 "Furnizori - debitori" se inregistreaza:
- diferentele nefavorabile de curs valutar constate la lichidarea avansurilor in devize acordate furnizorilor (665);
- diferentele nefavorabile de curs valutar aferente avansului acordat furnizorilor in devize la inchiderea exercitiului (476);
- valoarea avansurilor regularizate cu furnizorii la primirea bunurilor, lucrarilor sau serviciilor pentru care acestea au fost acordate (401);
- reluarea diferentelor favorabile de curs valutar aferente avansurilor sau aconturilor in devize existente la finele exercitiului (477);
- valoarea ambalajelor care circula in sistem de restituire inapoiate furnizorilor, precum si inregistrarea degradarilor de ambalaje (401, 608);
- valoarea ambalajelor care circula in sistem de restituire, nerestituite furnizorilor, retinute in stoc (381).
            Soldul contului reprezinta sumele datorate de furnizori constind in avansuri virate acestora si nedecontate.

Memorat
valdavid
Newbie
*
Deconectat Deconectat

Vezi Profilul
« Raspunde #5 : Noiembrie 22, 2006, 09:29:19 »

Maria mi se pare ok inreg cu 409 . De fapt eu asa inreg. N-am inteles, la ce 'surpiza' te referi ?
Memorat
dor_sv
Jr. Member
**
Deconectat Deconectat

Vezi Profilul
« Raspunde #6 : Noiembrie 23, 2006, 12:56:38 »

Avand in vedere ca nu exista nici o ratiune pentru care cineva ar emite o factura de avans fara sa o fi incasat, operatiunea cea mai sigura este:
%   = 5121()
409
4426  (asta in cazul in care ai primit si factura)
Daca ai facut doar plata si nu ti s-a emis factura pentru avans inregistrezi simplu 409 = 5121 pentru ca nu ai documentul legal pentru deducerea TVA.
In mod obisnuit, orice furnizor, cand emite factura pentru prestatie sau pentru livrare, face si regularizarea facturii de avans emise anterior, deci stingerea lui 409 se face simplu 409 = 401 in rosu.
Daca nu ti-a emis factura de avans nu va avea pentru ce sa faca regularizare, deci stingerea lui 409 va fi prin 401 = 409 in negru.
Sper ca am fost destul de explicita Grin
Memorat
Maria
Vizitator
« Raspunde #7 : Noiembrie 23, 2006, 04:40:09 »

Poate nu am fost suficient de clara....

Dragii mei, factura de avans se emite azi. Plata va fi luna urmatoare.

Inregistrarea contabila:
%     =  5121
409
4426
Nu-i corecta pentru ca plata se va efectua de abia in luna urmatoare.

Deci ramane varianta cu:
%   = 401
409
4426
Analizand functiunea contului 409 (care este un cont utilizat pentru avansuri), am observat ca nu-i corect sa fie in contrapartida cu 401, decat in cazul ambalajelor returnabile.

Memorat
dor_sv
Jr. Member
**
Deconectat Deconectat

Vezi Profilul
« Raspunde #8 : Noiembrie 23, 2006, 05:14:15 »

Poate nu am fost suficient de clara....

Dragii mei, factura de avans se emite azi. Plata va fi luna urmatoare.

Eu sunt mai grea de cap. Explica-mi si mie de ce ar emite cineva AZI o factura pentru un avans pe care sa-l incaseze LUNA VIITOARE? Doar de dragul de a colecta TVA aiurea? Huh
« Ultima modificare: Noiembrie 23, 2006, 05:37:15 de catre dor_sv » Memorat
Maria
Vizitator
« Raspunde #9 : Noiembrie 27, 2006, 01:25:34 »

Am facut adresa la ministerul de finante, si am obtinut intr-un final un raspuns cu privire la contabilizarea unei facturi de avans:

%     =   401
409
4426

Memorat
Pagini: [1] Imprima 
Forum contabilitate Contabile.ro  |  CONTABILITATE  |  Intrebari si raspunsuri  |  Subiect: Contabilizare factura de avans « precedent urmator »
Mergi la:  

program de facturare

Autentifica-te cu numele de utilizator, parola si precizeaza durata sesiunii.

Contabilitate Bucuresti
Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1 RC3 | SMF © 2001-2006, Lewis Media Validat cu XHTML 1.0!